Mój chomik wabi się Pusia i ma 8 miesięcy. Jest to chomik syryjski (łac. Mesocricetus auratus)- najbardziej znany gatunkek. Jego historia jako zwierzęcia domowego i laboratoryjnego jest jedyna w swoim rodzaju. Pierwszy egzemplarz został złowiony w roku 1839 przez brytyjskiego zoologa George Waterhouse w pobliżu miasta Aleppo w Syrii i wystawiony na pokaz w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Została mu też nadana nazwa łacińska cricetus auratus, czyli chomik złocisty.
Prawie sto lat pózniej, w 1930 roku, profesor Aharoni z Jeruzalem zorganizował wyprawę na pustynię syryjską w celu złowienia następnych egzemplarzy. Przedsięwzięcie zostało uwieńczone sukcesem: złowiono samicę z 12 młodymi. Tylko trzy zdołały przeżyć transport do Instytutu Zoologicznego w Jerusalem. Rozmnożyły się tak szybko, że pod koniec 1930 znajdowało się tam już 300 chomików. Wtedy też nadano im ich obecną łacińską nazwę: mesocricetus auratus, czyli chomik złocisty średni (w odróżnieniu od większego chomika europejskiego i mniejszych chomików karłowatych). Ponieważ zwierzęta tak szybko się rozmnażają i są stosunkowo łatwe do utrzymania, używano je i używa się jako zwierzęta doświadczalne.
Długość ciała chomika syryjskiego wynosi około 15 cm, ciężar ciała 130 - 150 g, grzbiet jest złocisty lub brązowozłocisty, spód biały, zawsze jaśniejszy od grzbietu. W wyniku hodowli uzyskano odmiany odbiegające ubarwieniem od typowego chomika syryjskiego (np. szare lub beżowe) lub wielobarwne.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 7 - 8 razy w roku),
toteż płodność tego gatunku jest bardzo wysoka. Samica po 16-dniowej
ciąży wydaje na świat od 6 do 12 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik syryjski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
Domek dla chomika
Wszystkie chomiki na wolności wykopują podziemne korytarze i nory przeznaczone na spanie i magazynowanie pokarmu. Również mieszkając w klatce lub w terrarium potrzebują ustronnego miejsca, w którym będą podczas snu czuć się bezpiecznie . W sklepach zoologicznych oferowane są domki - legowiska. W plastykowych cyrkulacja powietrza jest nieodpowiednia , co wcześniej czy pózniej znajdzie odbicie w stanie zdrowia lokatora. Jedynie w plastykowych domkach majacych 3 otwory cyrkulacja powietrza jest dostatecznie zapewniona. Zaletą takich domkow jest ich łatwe czyszczenie. Wadą jest to, że chomik z pewnością spróbuje nadgryzć swój domek, a wiadomo, że tworzywo sztuczne może mu zaszkodzić. Znacznie lepsze są domki drewniane, choć niestety droższe Często okazuje się, że po kupieniu domek jest za mały dla chomika. Domek musi być na tyle duży, żeby chomik mógł znalezć tam miejsce na gniazdo i na spiżarnie w której będzie przechowywał jedzenie . W przypadku chomików syryjskich najlepiej sprawdzają się budki lęgowe przeznaczone dla papużek falistych. Są wystarczająco duże i mają istotną zaletę - unoszony daszek , dzięki któremu mamy możliwość kontrolowania zapasów chomika. Na domku - budce można postawić naczynko na pokarm - nie będzie zanieczyszczane ściółką.
Mowa chomika
* Chomik chudnie i jest otępiały - znaczy: jestem chory lub stary
* Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boję się, muszę się bronić
* Ucieka w trakcie głaskania - mam dosyć.
* Zbiera materiał na gniazdo - bedę miała młode, proszę mnie zostawić w spokoju
Ziewa - jestem śpiący i czuję się biezpieczny
* Myje się, zbiera jedzenie, wykonuje akrobacje - czuję się dobrze
* Jest zdenerwowany - nie mogę spać, za dużo jestem noszony i głaskany
* Staje na 2 łapkach - odkryłem coś ciekawego
* Jest zoobojętniały na otoczenie, otępiały - jest mi nudno, potrzebuję rozrywki
* Drapie się intensywnie - mam infekcję skórną lub alergię
* Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę - moja torebka jest zapchana
* Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - mam infekcję oka
* Kicha - mam alergię lub jestem przeziębiony
* Czołganie się po ziemi - niepewność w nieznanym terenie
* Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę
* Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja
* Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę -strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym
Trzymanie chomików - lepiej osobno niż razem.
Chomiki syryjskie - tylko pojedyńczo
Chomiki syryjskie muszą być chodowane pojedyńczo. Samica toleruje samca tylko w czasie rui. Choć chomiki syryjskie lubią samotność, nie znaczy to, że nie należy się nimi zajmować. Pozostawione same sobie w klatce, bez możliwosci wybiegu i zabawy, szybko umierają.
Chomiki syryjskie żyją też na wolności samotnie, tylko w trakcie rui samiec i samica przebywają razem, ale szybko się rozdzielają. Samice żyją tylko krótki okres czasu z młodymi.
Chomiki dżungarskie - można trzymać razem
Chomiki dżungarskie można trzymać parami pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z tego samego rzutu albo gdy połączyło się dwa chomiki w młodym wieku. Jeżeli je się rozdzieli chociażby na parę godzin, może zabraknąć najważniejszego znaku rozpoznawczego: zapachu i chomiki zaczną się gryzć. Ale nawet jeżeli rodzeństwo nigdy nie było rozłączone, to może dojść do kłótni. Dominujący chomik zacznie zabierać słabszemu jedzenie i wypędzać go z gniazda.
Chomiki Roborowskiego - tylko razem
Chomiki Roborowskiego żyją na wolności w małych grupach. Hodowane czują się dobrze jeżeli mają towarzysza. UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie.

Darmowy hosting zapewnia PRV.PL